A fejfájás egyidős az emberiséggel. A migrén tüneteit az első fennmaradt írásos emlékekben is leírják. Az emberek már abban az időben sem akartak a migrénnel együtt élni és megoldásokat kerestek.
Az i.sz. 2. században élt orvos írót, Kappadókiai Arateust tartják az első embernek, aki felismerte a féloldali fejfájást a hozzá tartozó tünetekkel, az émelygéssel és a látászavarokkal. Arateus kortársa, Galenus (Marcus Aurelius császár udvari orvosa) nem sokkal később ezt a fejfájást „hemicraniumnak”, „félfej”-nek nevezte el, a migrénesek által jól ismert fájdalomtípus alapján.
Később kialakult az óangol megnevezés a „megrim”, végül a francia szót a „migraine”-t kezdték használni.
Orvosok, tudósok, kutatók századokon keresztül próbálták feltárni a migrén okát, és sokféle kezelést kitaláltak.
I.e. 7000-ben például lyukat fúrtak a migrénes személy koponyájába, hogy a fejfájásért felelős démonok kiszabadulhassanak. Az áldozatok egy része valószínűleg még élt a művelet után, mert a koponyák 50%-ban a sebek szélénél újraképződött csontot találtak.
Hasonló, a fejfájás kezelésére szolgáló koponyalékeléseket alkalmanként egészen a reneszánsz koráig végeztek.
A migrén a fáraókat is sújtotta.
Az i.e. 16. században keletkezett „Eberspapirusz” leír egy egyiptomi krokodilkezelést a migrénre. A kezelés során agyagból készült krokodilt kötöztek a páciens fejére vászoncsíkokkal, amelyekre az istenek nevét írták. Áldozatul az isteneknek búzát helyeztek a krokodil szájába. Ezután ráolvasásokkal és varázsigékkel próbálták meg a fájdalmat okozó démonokat kiűzni. A kezelés során valóban csillapodhatott a fájdalom, mert a krokodil súlya és a vászonkötés nyomást fejthetett ki a koponyacsontokra és ezáltal hatást gyakorolhatott a koponyán belüli fasciákra (az intracranialis membránrendszerre).
Az egyiptomi isteneket sem kímélte a migrén.
Hórusz Íziszt és Nephtiszt hívta segítségül, hogy küldjenek neki az égből egy másik fejet, mert a féloldali fejfájását már nem tudta elviselni.
Zeusz, a görög főisten az elviselhetetlen fejfájása miatt arra kényszerítette Héphaisztoszt, hogy egy baltával hasítsa ketté a fejét, hogy életet adhasson Pallasz Athénénak.
I.e. 400-ban Hippokratész görög orvos, a medicina atyja, leírta a migrénes rohamra jellemző látászavart, fejfájást és hányást. Feljegyzéseiből kiderül, hogy a migrént a fizikai munkavégzés, a szeretkezés egyaránt előidézheti és a fájdalom hányás után valamennyire enyhül. (Ezzel ma is sok migrénes egyetért.)
A 13. században ópiumos borogatással kezelték a súlyos fejfájásokat.
A 17. században az emberi test megismerése eljutott arra a szintre, hogy az orvosok a betegség pontosabb okait firtassák. Thomas Willis volt a neurológia történetének egyik legfontosabb alakja, aki 1664-ben adta ki Cerebri Anatome című munkáját. Ebben felsorol több olyan tényezőt, amelyek az arra hajlamos embereknél migrént idézhetnek elő: az étrend, a légköri változások, stb. Willis írásai felhívják a figyelmet a migrén és a vérkeringés megváltozása közötti kapcsolatra.
Charles Darwin nagyapja, Erasmus Darwin centrifugális migrénkezelése Willisnek a vérerek szerepéről szóló felfedezéséből indult ki. A centrifugális migrénkezelés során a pácienseket a kezüknél fogva körbe-körbe forgatták, így próbálták meg a fej ereiből kipréselni a vért.
200 évvel később az előzőnél jóval nagyobb népszerűségnek örvendett William Gowers terápiája, a marihuána terápia. Gowers úgy gondolta, hogy a migrén az agy elektromos viharából származik és hasonlít az epilepsziához.
A migrén az 1930-as években lett először tudományos laboratóriumi kutatás témája.
Az emberi test fasciarendszerével kapcsolatban az 1980-as évektől folyamatosan folynak a kutatások. Ezekből a kutatásokból több, a fasciarendszer kezelését célzó terápia fejlődött ki.
Napjainkra már egyértelmű az összefüggés a migrén kialakulása és a fasciarendszer feszültsége között.
Mindenki tudja, hogy a migrénnek következményei lehetnek. Az emberek szeretnék a fejfájásuk okát megszüntetni és nem csak a tüneteit kezelni. A Fascialis Fejfájáskezelés több száz fejfájás eredményes kezelése és több év tapasztalata alapján, speciálisan a fejfájástól szenvedők hatékony kezelésére lett összeállítva.
Mi történne akkor ha a kezeléstől megszűnne a fejfájásod? Elkezdhetnél végre élni. Úgy, ahogyan azt te szeretnéd.
Riport az RTL Fókusz című műsorában a Fascialis Fejfájáskezelésről:
Hagyj üzenetet!